Rejestry medyczne w świecie cyfrowym

Badania rynku medycznego

Rejestry medyczne w świecie cyfrowym

 

Rejestry medyczne to zbiory danych w postaci ewidencji, list spisów albo innych zbiorów, które muszą być katalogowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Co dokładnie o ich tworzeniu mówi prawo oraz jak wygląda ich katalogowanie współcześnie?

 

Rejestry medyczne w zgodzie z przepisami

 

Tworzenie rejestrów medycznych to zadanie wymagające znajomości ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, która dokładnie wskazuje, jak powinien przebiegać ten proces. Istotne jest przede wszystkim to, że zadanie tworzenia oraz zlecenia należy do Ministra Zdrowia, podobnie jak proces ich likwidowania. Minister Zdrowia w istocie jest również administratorem tychże danych.

 

Rejestry medyczne w świecie cyfrowym

 

Obecnie zaawansowane rejestry medyczne mogą być realizowane również za pomocą cyfrowych narzędzi. Jednym z nich jest oprogramowanie o nazwie eCRF.biz™, które zostało opracowane przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®. Jest to zintegrowana platforma do przeprowadzania badań, dzięki której można zbierać, przetwarzać oraz analizować dane.

 

Co istotne, platforma ta jest efektem wielu lat doświadczenia oraz współpracy z praktykami w zakresie gromadzenia danych na potrzeby rejestrów medycznych i badań, dlatego też jest ona skutecznym rozwiązaniem w tym zakresie.

 

Jakie są zalety cyfrowych rejestrów medycznych?

 

Cyfrowe rejestry medyczne takie jak eCRF.biz™ to szereg praktycznych zalet. Jedną z nich jest duża funkcjonalność, która przekłada się na łatwość kontrolowania zarówno poprawności, jak i kompletności wprowadzanych wpisów, ale również ich śledzenia.

 

Do tych ostatnich służy narzędzie o nazwie Audit trail, które jest zgodne z wytycznymi FDA oraz pozwala w sposób precyzyjny odtworzyć, jaki przebieg miało zdarzenie i jakie działania w związku z konkretnymi danymi zostały podjęte. Moduł ten zawiera również dane o autorze zmiany, jej dacie, a także poprzedniej wartości wpisu.

 

Kolejną zaletą rejestrów medycznych takich jak eCRF.biz™ jest łatwość ich użytkowania, która wynika przede wszystkim z intuicyjności działania tego narzędzia. Wszystko dzięki temu, że zostało ono opracowane zgodnie z sugestiami i potrzebami praktyków, których wygoda pracy była głównym zamierzeniem jeśli chodzi o to narzędzie.

 

Warto wspomnieć również o bezpieczeństwie i ono także gwarantowane jest przy tego typu rejestrach medycznych. Ochrona ta gwarantowana jest dzięki takim rozwiązaniom jak:

 

  • dostęp tylko dzięki połączeniom szyfrowanym,
  • codzienne tworzenie kopii zapasowych systemu do zewnętrznych serwerów,
  • rejestrowanie wszystkich osób mających dostęp do rejestrów medycznych,
  • stosowanie fizycznych zabezpieczeń serwerów,
  • stosowanie logicznych zabezpieczeń.

 

Jak doskonale widać rejestry medyczne są dziś na tyle dopracowane, że można w sposób wygodny gromadzić dzięki nim dane, które są dodatkowo chronione przez zaawansowane systemy informatyczne. Dokładnie tak wygląda to w przypadku oprogramowania o nazwie eCRF.biz™, które jest pionierskie jeśli chodzi o wiele zastosowanych w nim rozwiązań mających znacznie ułatwiać badaczom pracę.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy cyfrowe rejestry medyczne są bezpieczne?

Tak, cyfrowe rejestry medyczne są bezpieczne. Ochrona danych jest gwarantowana dzięki takim rozwiązaniom jak: dostęp tylko dzięki połączeniom szyfrowanym, codzienne tworzenie kopii zapasowych systemu do zewnętrznych serwerów, rejestrowanie wszystkich osób mających dostęp do rejestrów medycznych, stosowanie fizycznych zabezpieczeń serwerów, stosowanie logicznych zabezpieczeń.

Czy cyfrowe rejestry medyczne są łatwe w obsłudze?

Tak, cyfrowe rejestry medyczne są łatwe w obsłudze. Dzięki intuicyjności działania narzędzi takich jak eCRF.biz™, praca z nimi jest wygodna i efektywna.

Czy cyfrowe rejestry medyczne są skuteczne?

Tak, cyfrowe rejestry medyczne są skuteczne. Są one efektem wielu lat doświadczenia oraz współpracy z praktykami w zakresie gromadzenia danych na potrzeby rejestrów medycznych i badań.

Zobacz także

Tagi

badania obserwacyjne ecrf badania kliniczne rejestry medyczne