Elektroniczne aplikacje dla medycyny

Elektroniczne aplikacje dla medycyny

 

Czym jest EDM?

Co kryje się pod tym enigmatycznym skrótem i co to oznacza dla placówek medycznych? W związku z rozporządzeniem ministerialnym, w Polsce wdrażany jest system elektronicznej dokumentacji medycznej – stąd skrót EDM. Jest to spore wyzwanie dla wszystkich placówek i pracowników służby zdrowia, jak również dla specjalistów z branży informatycznej, którzy starają się jak najlepiej zaprojektować systemy gromadzenia i przechowywania danych. Dlatego już teraz warto byłoby się zastanowić nad tym, dlaczego przychodzi EDM. Jakiego typu dane będzie można gromadzić w aplikacjach medycznych?

Po co EDM?

Jako że pomyślne wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej wiąże się ze sporymi nakładami czasowymi i finansowymi, zasadne jest pytanie o cele takich zmian. Przede wszystkim wprowadzenie EDM powinien usprawnić pracę i podnieść jakość usług podmiotów. Pozwoli na przeprowadzenie swoistych „remontów” i porządków w dokumentacji. Papier jest podatny na zniszczenia i trudne do naprawienia błędy ludzkie, co prowadzi do bałaganu. Praca z nim bywa bardzo czasochłonna, zwłaszcza przy przeszukiwaniu. Do tego dochodzą powody ekonomiczne i ekologiczne. Być może wprowadzenie samego systemu elektronicznego to duży wydatek, ale jednak jednorazowy, a dzięki temu placówki nie będą musiały ponosić stałych kosztów związanych z produkcją papierową.  Oprogramowanie dla gabinetu to także oszczędność pracy poprzez ograniczenie papierkowej roboty do minimum. Korzyści wynikające z wprowadzenia internetowych zapisów dotyczą zarówno pracowników, jak i pacjentów. Jedynym problemem może tu być obsługa aplikacji przez mniej zaprzyjaźnionych z komputerem i osoby starsze. Tu wyzwanie stoi po stronie projektujących oprogramowanie. Istotne jest żeby było ono maksymalne intuicyjne i poręczne, na szczęście rynek usług informatycznych jest spory, więc z całą pewnością uda się wybrać programy zaspokajające potrzeby wszystkich.

Jakiego typu dane można gromadzić w EDM?

Istotnym zagadnieniem dla placówek medycznych jest też kwestia typu gromadzonych danych. Aplikacje na urządzenia mobile z dostępem do internetu dają możliwość gromadzenia i katalogowania ogromnych ilości danych dotyczących zdrowia. Już od dawna jako pacjenci jesteśmy przygotowani do dzielenia się takimi danymi. Przejście na EDM oznacza mniej błędów (np. takich jak powtórne zlecanie badań wskutek zaginięcia wyników) dzięki temu, że informacje dotyczące wstępnego wywiadu będą dostępne dla wszystkich współpracujących lekarzy. Zwiększa się także bezpieczeństwo pacjentów w zakresie uzgodnień co do terminów i ilości zażywania leków, gdyż odpowiednia baza danych da nam precyzyjne informacje na temat tego, co badany przyjmuje i w jakiej dawce – a także, jakie są przeciwwskazania do zastosowania tego czy innego preparatu. Bazy danych będą zawierały wszystkie dane dotyczące historii choroby pacjenta i przebiegu leczenia, a także informacje o przeprowadzonych konsultacjach. Nawet w przypadku wyborów różnych systemów możliwa będzie koordynacja ich pracy, dzięki temu zamiast stosu papierów rozłożonych na kilka lub nawet kilkanaście placówek będziemy mogli pracować na jednym, wspólnym dla wszystkich jednostek, profilu pacjenta.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie są korzyści z wprowadzenia EDM?

Korzyści z wprowadzenia EDM to przede wszystkim oszczędność pracy poprzez ograniczenie papierkowej roboty do minimum, oszczędność miejsca i czasu, a także zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Ponadto, wprowadzenie systemu elektronicznego to jednorazowy wydatek, dzięki czemu placówki nie muszą ponosić stałych kosztów związanych z produkcją papierową.

Jakie dane można gromadzić w EDM?

W systemie EDM można gromadzić ogromne ilości danych dotyczących zdrowia pacjentów. Informacje dotyczące wstępnego wywiadu będą dostępne dla wszystkich współpracujących lekarzy, co zwiększa bezpieczeństwo pacjentów. Bazy danych będą zawierały wszystkie dane dotyczące historii choroby pacjenta i przebiegu leczenia, a także informacje o przeprowadzonych konsultacjach.

Czy wprowadzenie EDM jest kosztowne?

Wprowadzenie systemu elektronicznego to wysoki, ale jednorazowy wydatek. Dzięki temu placówki nie muszą ponosić stałych kosztów związanych z produkcją papierową. Oszczędza to również pracę poprzez ograniczenie papierkowej roboty do minimum.

Zobacz także

Tagi

EDM elektroniczna dokumentacja medyczna program dla lekarzy oprogramowanie dla gabinetu program do gabinetu aplikacja dla przychodni rejestracja online powiadomienia sms strona www gabinetu