Arytmia | Kardiolog haloDoctor | Konsultacje lekarskie online

telemedycyna

Arytmia | Kardiolog haloDoctor | Konsultacje lekarskie online

 

Arytmia  jest nieprawidłowym działaniem procesu przekazywania impulsów elektrycznych w sercu. Proces ten działa w takim przypadku zbyt wolno lub zbyt szybko, uniemożliwiając prawidłowe ukrwienie organów i płuc. Konsultuj się online na haloDoctor, aby wprowadzić odpowiednie leczenie i omówić ze specjalistą Twój stan zdrowia.

Praca serca

Ludzkie serce składa się z czterech komór - dwóch górnych i dwóch dolnych. Rytm serca jest zazwyczaj kontrolowany przez naturalny stymulator serca (węzeł zatokowo-przedsionkowy) znajdujący się w prawym przedsionku. Węzeł zatokowy wytwarza impulsy elektryczne, które odpowiadają za każde bicie serca. Impulsy te powodują kurczenie się mięśni przedsionków i pompowanie krwi do komór serca.

Następnie impulsy elektryczne docierają do skupiska komórek zwanych węzłem przedsionkowo-komorowym. Węzeł spowalnia sygnał elektryczny przed wysłaniem go do komór. To niewielkie opóźnienie pozwala komórkom na wypełnienie się krwią. Kiedy impulsy elektryczne docierają do mięśni komór, kurczą się, powodując pompowanie krwi albo do płuc lub do reszty ciała.

W zdrowym sercu proces ten przebiega zwykle płynnie, co skutkuje normalnym, spoczynkowym rytmem serca wynoszącym od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Skutki nieleczonej arytmii serca

Zdecydowana większość pacjentów, u których diagnozowana jest arytmia, ma zdiagnozowaną chorobę serca lub doświadczyła wcześniej poważnych urazów.

Arytmia jest chorobą serca, która niesie ze sobą zwiększone ryzyko chaotycznego bicia serca. Szybkie bicie serca, spowodowane zmianami w układzie elektrycznym, może prowadzić do omdlenia i może zagrażać życiu. W niektórych przypadkach rytm serca wykazuje taką zmienność, że może spowodować nagłą śmierć.

Objawy, jakie daje schorzenie         

Arytmia nie musi dawać początkowo żadnych objawów. W rzeczywistości, lekarz może zdiagnozować, że pacjent ma arytmię podczas rutynowego badania, anim ten zacznie to odczuwać. Zauważalne objawy arytmii mogą obejmować:

 • Uczucie trzepotania w klatce piersiowej,
 • Bardzo szybkie bicie (tachykardia),
 • Wolne bicie serca (bradykardia),
 • Ból w klatce piersiowej,
 • Krótki oddech,

Inne, nietypowe objawy mogą obejmować:

 • Lęk,
 • Poczucie zmęczenia,
 • Zawroty głowy,
 • Nadmierne pocenie się,
 • Omdlenia,

Jeśli nagle lub często odczuwasz którykolwiek z tych objawów w czasie, kiedy nie spodziewałbyś się ich odczuwać (np. w spoczynku), zwróć się o pilną pomoc lekarską. Teraz pomoc lekarską otrzymasz online – bez wychodzenia z domu. Dzięki platformie haloDoctor zarejestrujesz się do kardiologa i uzyskasz poradę specjalisty bez wychodzenia z domu.

Co może spowodować arytmię?

Czynniki, które mogą przyczynić się do zmian w przekazywaniu impulsów elektrycznych serca mogą być różne. Do najczęstszych należą: choroba wieńcowa, nadciśnienie, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca, bezdech senny, wcześniejsze ataki (zawały) serca, palenie tytoniu, nadmierne i niekontrolowane picie alkoholu, spożywanie substancji psychoaktywnych, czynniki genetyczne, stres, niektóre leki a nawet suplementy diety.

Spożywanie zdrowych zbilansowanych posiłków. Bycie aktywnym fizycznie i utrzymanie zdrowej wagi. Unikanie palenia. Ograniczanie lub unikanie kofeiny i alkoholu, a także redukcja stresu ( intensywny stres i złość mogą powodować problemy z rytmem serca ) to kluczowe elementy zapobiegające problemom chorób serca.

Podobnie również ostrożne stosowanie leków dostępnych bez recepty. Niektóre leki na przeziębienie i kaszel zawierają substancje pobudzające, mogące wywołać przyśpieszone bicie serca.

Zarejestruj się do specjalisty online – haloDoctor

Rejestracja do specjalisty nie trwa długo na platformie haloDoctor. Można to zrobić w ciągu kilku minut. Do lekarza kardiologa można zapisać się od ręki – w weekend oraz w dni robocze

 • Lekarze prowadzą eWizyty dla pacjentów za pomocą czatów, teleporad i wideowizyt.
 • Wybór lekarza pozostaje w gestii pacjenta, podobnie z terminem wizyty.
 • Dostęp do lekarzy specjalistów jest duży – na portalu haloDoctor praktykuje około 400 specjalistów.
 • Wybierając wolny termin wizyty, następnym krokiem jest wypełnienie formularza pacjenta dotyczącego: danych personalnych oraz typowych objawów schorzenia.
 • Po wypełnieniu formularza pacjent otrzymuje maila z linkiem, poprzez który należy opłacić eWizytę za pomocą karty płatniczej lub płatności PayU.
 • Pacjenci powinni sprawdzać foldery SPAM oraz inne foldery, ponieważ tam mogą trafiać maile z platformy haloDoctor.
 • Po zapłaceniu za wizytę trzeba odebrać email z linkiem otwierającym eWizytę.
 • Przez email można wysłać również, w formie załączników: informacje o wcześniej przyjmowanych lekach, skany zdjęć RTG lub wyniki badań laboratoryjnych.

Ewentualne eRecepty i eZwolnienia można otrzymać po konsultacji z lekarzem specjalistą i po dogłębnym wywiadzie. Recepta zostanie wysłana do pacjenta w postaci kodu składającego się z 4 cyfr, który można zrealizować w aptekach na terenie całego kraju. eRecepta jest ważna przez rok.

Jeśli pacjent odczuwa duże dolegliwości może także otrzymać eZwolnienie, które zostanie przesłane automatycznie do PUE ZUS, a także do pracodawcy.

Nie zwlekaj w przypadku objawów arytmii serca i skonsultuj się ze specjalistą kardiologiem na portalu haloDoctor !

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie są skutki nieleczonej arytmii serca?

Arytmia jest chorobą serca, która niesie ze sobą zwiększone ryzyko chaotycznego bicia serca. Szybkie bicie serca, spowodowane zmianami w układzie elektrycznym, może prowadzić do omdlenia i może zagrażać życiu.

Jak zarejestrować się do specjalisty online na haloDoctor?

Rejestracja do specjalisty nie trwa długo na platformie haloDoctor. Można to zrobić w ciągu kilku minut. Do lekarza kardiologa można zapisać się od ręki – w weekend oraz w dni robocze.

Czy e-Recepty i e-Zwolnienia są dostępne po konsultacji online?

Ewentualne e-Recepty i e-Zwolnienia można otrzymać po konsultacji z lekarzem specjalistą i po dogłębnym wywiadzie. Recepta zostanie wysłana do pacjenta w postaci kodu składającego się z 4 cyfr, który można zrealizować w aptekach na terenie całego kraju.

Zobacz także

Tagi

e-Wizyty arytmia lekarz specjalista online