Powikłania po przeszczepie wątroby

telemedycyna

Powikłania po przeszczepie wątroby

 

Przeszczepienie jest czasami jedyną nadzieją na leczenie schorzeń niektórych narządów. Jest to metoda leczenia znana i akceptowana, a jej dostępność uzależniona jest od ograniczonej ilości dostępnych do pobrania narządów. Pierwszy przeszczep wątroby od żywego dawcy wykonano trzy dekady temu.  Pacjenci, którzy otrzymają przeszczep wątroby, powinni dbać o swój ogólny stan zdrowia oraz kondycję tego narządu. Najczęściej powikłania po przeszczepie wątroby występują w pierwszych tygodniach po operacji. Jest to bardzo ważny okres w procesie rekonwalescencji, dlatego szczególna ostrożność pacjenta jest tutaj konieczna.  
 

Obserwuj swój organizm, aby dostrzec pierwsze niebezpieczne symptomy ewentualnych powikłań po przeszczepieniu wątroby

Samoobserwacja to klucz do skutecznej terapii. Obserwacja reakcji swojego organizmu pozwala wcześniej dostrzec niepokojące objawy i dzięki temu podjąć odpowiednio wcześniej działanie. Należy pamiętać o zdrowym i bezpiecznym trybie życia. Pacjenci, którzy bezwzględnie przestrzegają zaleceń lekarskich w mniejszym stopniu narażeni są na ryzyko powikłań, do których mogą należeć odrzucanie przeszczepu lub infekcje.
 

Profilaktyka powikłań i jej znaczenie po transplantacji

Stosowanie się do zaleceń lekarskich to podstawa profilaktyki powikłań i krok w kierunku zwiększenia swoich szans na długie życie z prawidłowo funkcjonującym przeszczepionym narządem. Jedną z najważniejszych kwestii jest regularne i prawidłowe przyjmowanie leków immunosupresyjnych, a także monitorowanie zaleconych przez lekarza funkcji organizmu. Warto pamiętać o regularnym zapisywaniu w dzienniczku samokontroli swoich parametrów zdrowotnych, a niepokojące objawy natychmiast zgłaszać lekarzowi prowadzącemu, który w razie wątpliwości diagnostycznych może zlecić dodatkowe badania, takie jak np. biopsja wątroby. Powikłania po przeszczepie wątroby mogą być ograniczone dzięki przestrzeganiu zaleceń i prowadzeniu odpowiedniego trybu życia. Bardzo dużo zleży więc od samokontroli pacjenta i jego determinacji do utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia.

 

CHIESI/KB/EDU/91/12/2019