Zrosty endometriozy: objawy i proces leczenia

konsultacje lekarskie online

Zrosty endometriozy: objawy i proces leczenia

 

Zrosty to grube pasma tkanki bliznowatej wewnątrz ciała, które mogą powstać po operacji lub wskutek infekcji. Mogą sprawić, że ludzkie narządy skleją się ze sobą lub skleją się do wnętrza brzucha. Kiedy tkanka endometrium rozpada się, może podrażnić i doprowadzić do zapalenia, jednocześnie powodując wzrost tkanki bliznowatej i są to właśnie zrosty endometriozy, które często skutecznie utrudniają codzienne obowiązki.

 

Objawy, z którymi zmaga się kobieta

Ból jest głównym objawem zrostów i znacznie różni się od bólu spowodowanego przez samą endometriozę. Może się wydawać, że coś ciągnie lub szarpie Twoje wnętrzności podczas poruszania się, ponieważ zrosty mogą rosnąć wokół i w jelitach. W takiej sytuacji może to spowolnić lub zablokować ruch pokarmowy bądź proces wydalania. W przypadku spowolnienia ruchu pokarmów można odczuwać ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, nudności i wymioty. Oznaki blokady oprócz powyższych mogą przejawiać się problemem z oddawaniem moczu i kału. W momencie, gdy kobieta zacznie odczuwać takie nieprawidłowości, należy bezwzględnie udać się do szpitala, ponieważ niezbędna jest tu ingerencja lekarska.

 

Problemy związane ze zrostami

Zrosty mogą również prowadzić do bezpłodności lub problemów z zajściem w ciążę. To dlatego, że komórka jajowa co miesiąc przemieszcza się z jednego z jajników do macicy przez jajowody. Plemnikom może być trudno dotrzeć do komórki jajowej i zapłodnić ją, jeśli w lub na jajowodach znajduje się tkanka bliznowata. Bolesny stosunek jest czasami pierwszą oznaką, że masz blizny. Zrosty mogą sprawić, że seks będzie niewygodny, jeśli znajdują się na jajnikach lub w dowolnym miejscu miednicy.

 

Proces związany z diagnostyką

Zrosty często są trudne do zdiagnozowania, ponieważ lekarzowi nie jest łatwo je wyczuć podczas badania miednicy. Mogą również nie pojawiać się na obrazach, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Laparoskopia może pokazać tkankę bliznowatą, lekarz pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym może przy pomocy kamery znaleźć zrosty i je usunąć. W sytuacji, gdy zrosty nie sprawiają bólu, nie przeszkadzają w życiu codziennym, lekarze odradzają zabiegu. Omówienie tematu związanego z endometriozą i ewentualnymi zabiegami wiąże się często z poszukiwaniem odpowiedniego specjalisty, dlatego konsultacja online pozwoli na szybkie przeszukanie bazy lekarzy na platformie haloDoctor i wybranie tego, który specjalizuje się w leczeniu endometriozy.

 

Pigułki antykoncepcyjne i inne rodzaje terapii hormonalnej mogą spowolnić wzrost tkanki endometrium, zapobiegać tworzeniu się nowych zrostów i łagodzić ból. Jednak nie pozbędą się blizn, które już masz. Pomocna może być również technika fizykoterapii zwana mobilizacją tkanek miękkich. Podczas tego zabiegu terapeuta wywiera delikatny nacisk na dotknięte obszary tkanki brzucha, aby uwolnić zrosty i złagodzić ból.

 

Operacja jest ostateczną opcją, jeśli bardzo cierpisz. Twój lekarz może usunąć zrosty i wszelkie tkanki endometrium, które powodują dyskomfort podczas laparoskopii. Jak każda operacja niesie za sobą pewne ryzyko konsekwencji w postaci nowych zrostów, dlatego wszelkie ingerencje chirurgiczne powinny być podyktowane stanem zdrowia.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie są główne objawy zrostów endometriozy?

Głównym objawem zrostów jest ból, który może być odczuwany jako uczucie ciągnięcia lub szarpania wewnętrznych narządów. Zrosty mogą również powodować problemy z przemieszczaniem się pokarmów w jelitach, co objawia się bólem brzucha, wzdęciami, zaparciami oraz innymi dolegliwościami.

Czy leczenie hormonalne może pomóc w przypadku zrostów endometriozy?

Tak, leczenie hormonalne, takie jak stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, może spowolnić wzrost tkanki endometrium, zapobiegać tworzeniu się nowych zrostów i łagodzić ból.

Czy operacja usunięcia zrostów może prowadzić do ponownego ich pojawienia się?

Tak, istnieje ryzyko, że po operacji zrosty mogą się ponownie pojawić, ale to ostateczna opcja, gdy inne metody leczenia nie przynoszą ulgi.

Zobacz także

Tagi

ginekolog antykoncepcja endometrioza