Wystawianie L4 online, a bezpieczeństwo

telemedycyna

Wystawianie L4 online, a bezpieczeństwo

 

Prezes NFZ, A. Niedzielski przekazał: "Dzięki teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu". Obecnie zaleca się zdalne konsultacje lekarskie dlatego, że przyczyniają się do ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Osoby, które są izolowane nie zostaną zainfekowane wirusem lub same ewentualnie nie będą zarażać.

 

Ale zdalne konsultacje lekarskie istnieją nie od dziś i są polecane także w innych przypadkach. W Polsce od kilku lat rozwijają się portale oferujące wizyty lekarskie online.

 

Co daje telemedycyna?

 

Przykładem jest serwis telemedyczny haloDoctor, który oferuje możliwość skontaktowania się z ponad 300 lekarzami niemal wszystkich specjalności. Platforma umożliwia pacjentom rozmowę z lekarzem w wersji wideo, audio lub za pomocą czatu.

 

Konsultacja online to możliwość wizyty w gabinecie medycznym 365 dni w roku, z dowolnego miejsca, nawet z zagranicy. Rozmowa odbywa się w dogodnych warunkach, tak jak najbardziej odpowiada pacjentowi.

 

Skorzystanie z ePorady jest bardzo dobrym sposobem poradzenia sobie np. z pierwszymi objawami infekcji. Osoba już na początku choroby jest odciążona i nie musi wychodzić z domu do przychodni czy gabinetu stacjonarnego. Nie ma kontaktu z innymi chorymi i sama nie zaraża.

 

Na podstawie szczegółowego wywiadu lekarz online bez problemu określi stan zdrowia pacjenta i udzieli fachowych zaleceń. A jeśli zaistnieje konieczność to wystawi zarówno eReceptę jak i zwolnienie lekarskie.

 

Czy L4 może być wystawione przez Internet?

 

Wielu ludzi jednak zastanawia się czy wystawianie L4 online jest bezpieczne? Nie widzę przecież osobiście co lekarz robi? Czy dokument na pewno dotrze do pracodawcy? Odpowiedź brzmi tak.


Wystawianie L4 online odbywa się tak samo jak w gabinecie stacjonarnym gdyż każdy polski lekarz działa w tym samym systemie! Lekarz posiada albo aplikację tzw. gabinetową połączoną z PUE ZUS albo profil  na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jedynie w trakcie eWizyty pacjent podaje swój numer PESEL, który zostaje wprowadzony do systemu i wtedy pozostałe dane (adres pacjenta, pracodawcy, NIP firmy itp.) pojawiają się automatycznie. Każdy pracodawca posiadający profil na PUE ZUS automatycznie otrzymuje wiadomość o L4 pracownika.

 

Lekarz wystawia elektroniczne zwolnienie, jest ono przesyłane na elektroniczną skrzynkę ZUS a dalej skierowane do właściwej firmy. Dzięki temu systemowemu rozwiązaniu pracownik nie musi martwić się jak osobiście dostarczyć dokument do pracodawcy. W ten sposób jest odciążony od wielu czynności, może spokojnie odpoczywać i zająć się leczeniem. Dzięki temu szybciej powróci do zdrowia a tym samym do pracy.

 

Wystawianie L4 online, a bezpieczeństwo danych



Jeżeli chodzi o gwarancje bezpieczeństwa elektronicznego systemu wystawiania zwolnień lekarskich to zapewnia je ZUS. Każdy pacjent, który  założy swój profil na platformie ZUS uzyskuje bieżący wgląd  we  wszystkie swoje dane dotyczące zwolnienia i w ten sposób sprawuje kontrolę nad swoimi dokumentami. W Polsce wszystkie osoby zarejestrowane w Narodowym Funduszu Zdrowia i uprawnione do świadczeń zdrowotnych, mogą uzyskać zwolnienie, także w trakcie konsultacji lekarskich online.

 

W trakcie eWizyty pacjent otrzymuje profesjonalną poradę medyczną a wystawione L4 online jest tak samo ważnym i bezpiecznym  dokumentem jak ten wystawiony w trakcie tradycyjnych odwiedzin w przychodni.

Tagi

telemedycyna telekonsultacje ezwolnienia lekarz online telekonsultacje medyczne L4 online