Jak sprawdzić online do kiedy obowiązuje zwolnienie lekarskie?

telemedycyna

Jak sprawdzić online do kiedy obowiązuje zwolnienie lekarskie?

 

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze specjaliści mają możliwość wystawiania pacjentom zwolnień lekarskich online, czyli tzw. e-ZLA. Jak sprawdzić, do kiedy one obowiązują oraz jakie są ich największe zalety, zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów?

 

Jak sprawdzić e-zwolnienie?

Jeśli pacjent chciałby sprawdzić, do kiedy obowiązuje przyznane mu zwolnienie lekarskie online, musi zalogować się do PUE ZUS. Jest to Platforma Usług Elektronicznych udostępniana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, która pozwala na załatwienie wielu spraw online, bez konieczności udawania się do placówki stacjonarnej.

 

Po zalogowaniu, w panelu widocznym po lewej stronie ekranu trzeba wybrać zakładkę „Zaświadczenie lekarskie” i to w niej pacjent ma możliwość sprawdzenia informacji o uzyskanym zaświadczeniu lekarskim online. Jest tam również informacja o tym, do kiedy zostało ono wystawione, a także dodatkowe dane takie jak choćby adnotacja o pobycie w szpitalu.

 

Czy pacjent musi sam dostarczyć zwolnienie pracodawcy?

Zwolnienie lekarskie online znacznie ułatwiło proces nie tylko samym lekarzom, dla których wystawianie tego typu dokumentów jest szybsze i łatwiejsze, ale przede wszystkim pacjentom. Dzięki elektronicznej formie pracownik nie musi tak jak miało to miejsce wcześniej przedkładać dokumentu pracodawcy w ciągu zaledwie tygodnia od jego wystawienia, zwolnienie lekarskie online jest bowiem od razu przesyłane zarówno do ZUS, jak i do miejsca zatrudnienia.

 

Gdzie uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Aby uzyskać zwolnienie lekarskie pacjent nie musi osobiście udawać się do gabinetu lekarskiego. Dzięki serwisowi haloDoctor.pl ma możliwość jego otrzymania bez wychodzenia z domu, co oczywiście w czasie choroby i złego samopoczucia wiąże się z dużym ryzykiem dla zdrowia oraz dyskomfortem. Wystarczy zarezerwować e-Wizytę ze specjalistą wystawiającym zwolnienia lekarskie online oraz umówić się na wybraną przez siebie godzinę (najczęściej będzie to możliwe jeszcze tego samego dnia).

 

W trakcie lekarz przeanalizuje stan pacjenta dzięki wywiadowi, może także poprosić o dodatkowe dokumenty związane z historią choroby. Warto wcześniej wyeksportować je do elektronicznego pliku, aby podczas konsultacji możliwe było szybsze ich przesłanie. Jak widać zwolnienia lekarskie online są praktyczne dla pacjentów i lekarzy, również ze względu na to, że można sprawdzić czas ich obowiązywania za pośrednictwem Internetu. Nie jest to oczywiście trudne i wymaga jedynie posiadania dostępu do PUE ZUS. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat uzyskiwania online zwolnień lekarskich, wejdź na haloDoctor.pl i dowiedz się więcej.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Co można zobaczyć w zakładce „Zaświadczenie lekarskie” na PUE ZUS?

W zakładce „Zaświadczenie lekarskie” na PUE ZUS pacjent ma możliwość sprawdzenia informacji o uzyskanym zaświadczeniu lekarskim online. Znajduje się tam informacja o tym, do kiedy zostało ono wystawione, a także dodatkowe dane, takie jak adnotacja o pobycie w szpitalu.

Czy pacjent musi sam dostarczyć e-ZLA pracodawcy?

Dzięki formie elektronicznej, pracownik nie musi przedkładać e-ZLA pracodawcy w ciągu tygodnia od jego wystawienia. E-ZLA jest bowiem od razu przesyłane zarówno do ZUS, jak i do miejsca zatrudnienia.

Gdzie można uzyskać e-ZLA?

Aby uzyskać e-ZLA, pacjent nie musi osobiście udawać się do gabinetu lekarskiego. Można to zrobić za pośrednictwem serwisu haloDoctor.pl, rezerwując e-Wizytę ze specjalistą wystawiającym e-ZLA.

Zobacz także

Tagi

e-Zwolnienia lekarz online konsultacje medyczne online